W wyroku z dnia 21 września 2023 roku, w sprawie C-139/22 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, iż prawo do skutecznego żądania unieważnienia zawartej umowy kredytu frankowego może żądać każdy kredytobiorca, również ten, który w dacie zawierania umowy kredytowej posiadał wykształcenie wyższe z zakresu zarządzania i finansów, a dodatkowo był zatrudniony w banku udzielającym kredytu.
Powyższe orzeczenie TSUE jest o tyle istotne, że daje szanse na unieważnienie umowy kredytu, także tym osobom, które dotychczas prawa takiego były pozbawiane. Sądy często oddalały bowiem roszczenia o unieważnienie umowy kredytu powiązanego kursem waluty obcej osobom, które posiadały większy zasób fachowej wiedzy wynikającej z ich doświadczenia zawodowego, czy też wykształcenia, bądź zajmowanego stanowiska służbowego.
Zgodnie z wydanym wyrokiem, posiadanie wykształcenia wyższego z zakresu zarządzania i finansów, a dodatkowo zatrudnienie w banku udzielającym kredytu, nie powoduje, iż kredytobiorca traci możliwość kwestionowania niedozwolonego charakteru klauzul umownych. Przyznanie statusu konsumenta ma kluczowe znaczenie w sporze z bankiem, bowiem uzależnia ono przyznanie ochrony na gruncie dyrektywy 93/13 i innych dyrektyw tworzących unijny system ochrony konsumenta.