W dniu 14 grudnia 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-28/22, w którym wypowiedział się w kwestii liczenia początkowego biegu terminu przedawnienia roszczeń banku o zwrot kwoty udzielonego kapitału kredytu wynikającego z nieważności umowy frankowej.
Wyrok TSUE, jest istotny dla wszystkich spierających się z bankiem konsumentów, albowiem w sposób ostateczny wyjaśnia on wszelkie wątpliwości oraz likwiduje obecną rozbieżność orzeczniczą co do zagadnienia sposobu liczenia terminu przedawnienia roszczenia banku. Dodatkowo zaś przesądza, iż sąd nie może umniejszyć należnego roszczenia kredytobiorcy poprzez brak zasądzenia należnych odsetek za opóźnienie.
W opinii TSUE stosowana przez niektóre sądu praktyka, polegająca na przyjmowaniu różnych terminów przedawnienia roszczeń, a w szczególności przyjmowania korzystnego dla banków terminów początkowych, liczonych odmiennie do tych przysługujących konsumentowi, tworzy niczym nie uprawnioną asymetrię. Taka praktyka w ocenie TSUE narusza zasadę skuteczności ochrony przewidzianej w dyrektywie 93/13.
Wydanie powyższego orzeczenia Trybunału naprawia negatywne skutki błędnej uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 r., III CZP 6/21, zgodnie z którą termin przedawnienia roszczeń przedsiębiorcy rozpoczyna bieg dopiero od dnia uprawomocnienia się wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytu hipotecznego.
Dodatkowo Trybunał przesądził, że w przypadku podniesienia przez bank zarzutu zatrzymania i uwzględnienia tego zarzutu przez sąd, ten ostatni nie może (przy wydaniu wyroku stwierdzającego nieważność zawartej umowy kredytu i zasadzającego na rzecz kredytobiorcy zwrot rat kredytu) pozbawić konsumenta odsetek za opóźnienie, za okres od otrzymania przez bank wezwania do zwrotu świadczeń oraz uzależniać ich zwrotu od przedstawienia przez tego konsumenta oferty zwrotu kapitału, który to otrzymał od banku.
Powyższy wyrok ma istotne znaczenie dla wszystkich kredytobiorców, którzy zawarli umowę kredytu waloryzowanego kursem waluty obcej. Niewątpliwie zrównanie przez TSUE rozpoczęcia biegu terminu termin przedawnienia i dla klientów, i dla banków, spowoduje w praktyce przede wszystkim zmianę dotychczasowej strategii działań banków, ponieważ w interesie obu stron będzie jak najszybsze rozstrzygnięcie sporu frankowego.
Rozstrzygnięcie TSUE może mieć istotny wpływ także na inne umowy zawierane z konsumentami, w których przedsiębiorca sformułował niedozwolone postanowienia umowne, które nie były indywidualnie negocjowane